Zraňující cesta k úlevě anebo sebepoškozování u žáků a studentů

tezka hlava

Sebepoškozování u žáků a studentů se v posledních letech objevuje stále častěji. Jde o závažný jev, který na první pohled může všechny zúčastněné vyděsit. Výzkumy potvrzují, že zkušenost se sebepoškozováním má nejméně pětina až čtvrtina dospívajících. Linka bezpečí zaznamenala v roce 2023 téměř dvojnásobek hovorů týkajících se sebepoškozování (4 725) oproti roku 2022 (2 607). Podle nedávné studie psychologů z Univerzity Palackého se přibližně 16 % českých dospívajících ve věku 11–16 let opakovaně sebepoškozuje natolik často, že lze hovořit o rizikovém chování. Odhadem přes 70 tisíc mladých lidí (převážně dívek) v ČR má se sebepoškozováním zkušenost. Tyto údaje z České republiky kopírují obdobné trendy pozorované v zahraničí, kde se situace rovněž zhoršuje.

Sebepoškozování se zpravidla objevuje v období rané adolescence, které je spojeno s experimentováním a hledáním vlastní identity. Riziko výrazně stoupá kolem 13. roku života a je doprovázeno intenzivními pubertálními změnami na emoční, sociální i biologické úrovni. Jedná se o komplexní jev a nelze u každého najít jednu konkrétní příčinu, kterou bychom mohli označit jako spouštěč. V první řadě zde hrají roli osobnostní dispozice jedince, jako je citlivost, sklony k úzkosti a naučené strategie zvládání stresu. Významné jsou rovněž rodinné vztahy, vrstevnická skupina a aktuální stresory, kterým mladiství čelí.

tezka hlava_clanky

 

 

Mnozí dospívající, kteří si ubližují, tak činí proto, aby si ulevili od extrémního vnitřního napětí nebo psychické bolesti, kterou neumějí jinak zvládat. Negativní emoce, které neprojevují navenek, obracejí dovnitř – proti sobě. Fyzická bolest dokáže dočasně přehlušit bolest psychickou a přinést úlevu. Často se však stává, že po této krátkodobé úlevě přichází pocity viny, frustrace a bezmoci. 

Sebepoškozování bývá voláním o pomoc, které dospívající nedokážou jinak sdělit. Nejde o pubertální výstřelek ani o projev slabosti. Je důležité, aby se mladým lidem dostalo adekvátní podpory a jejich problém nebyl zlehčován. Významnou roli při zvládání této situace hraje okolní prostředí – z výzkumů i psychologické praxe vyplývá, že podporující rodinné zázemí riziko snižuje, zatímco konflikty či nezájem mohou k těmto potížím přispívat. Sebepoškozování se může šířit i nápodobou mezi vrstevníky jako jistá „módní vlna“. Ta zpravidla po čase odezní, avšak toto chování často přetrvává u těch, kteří jej používají jako strategii zvládání napětí. Významný vliv na zhoršení těchto potíží měla bezpochyby i pandemie COVID-19, jejíž důsledky mohou u některých dospívajících přetrvávat dodnes. Mnozí zažívali během lockdownů silný pocit izolace a stres, což vedlo k vyhrocení psychických obtíží a k posílení této destruktivní formy zvládání. 

Práce s tímto jevem bývá dlouhodobá a vyžaduje citlivý přístup. Je potřeba, aby si problému všimli včas učitelé i rodiče, a dospívajícím byla nabídnuta odpovídající pomoc a podpora místo odmítavých reakcí. Včasná psychologická či psychiatrická péče může mladým lidem pomoci naučit se zvládat emoce zdravějším způsobem, aniž by si museli ubližovat.

www.dagmarhajkova.com

Další články