Vážení čtenáři,
můj čas ve funkci radního uběhl jako voda. Doufám, že jsem se této role zhostil co nejlépe ve prospěch krajského školství. Bylo to dynamické období, ve kterém jsem se mnoho nového dozvěděl a byl jsem neustále inspirován. Přestože jsem působil pouze v jedné etapě tohoto volebního období, dovolte mi shrnout, co se celému našemu vedení podařilo dosáhnout na poli školství.
Jedním z klíčových úspěchů bylo posílení všeobecného středoškolského vzdělávání. V tomto směru se nám podařilo zrealizovat několik významných projektů. Především se letos otevřelo nové gymnázium v Brně na Pionýrské, které stálo přes čtvrt miliardy korun. Vedle toho jsme napříč Jihomoravským krajem otevřeli nové lycejní obory, z čehož se stal trend pro celou Českou republiku. Důležitým faktorem při reformě oborů bylo, že jsme dlouhodobě koncepčně pracovali s nárůsty populační křivky, a proto jsme, na rozdíl od ostatních krajů, nebyli pod tlakem z počtu míst na školách.
Velký důraz jsme kladli také na modernizaci odborného vzdělávání. Byla zřízena funkce superintendenta, který se zaměřuje na činnost odborných škol, zejména na obory vzdělání s výučním listem. Superintendent hodnotí kvalitu škol, připravuje koncepční materiály a podněty v oblasti dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Pro zatraktivnění učebních oborů jsme podpořili vznik polytechnických škol a stipendijní programy pro studenty. Byla zahájena marketingová kampaň a vytvořen portál „Nevím kam“, který pomáhá žákům s výběrem oboru. Také jsme zjednodušili názvy škol, například Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov bylo přejmenováno na Střední školu polytechnickou Vyškov.
Inovovali jsme kariérní systém ředitelů středních škol zřizovaných krajem. Konkurzy na ředitele se již neprovádí automaticky po šesti letech, ale prošly reformou, která zahrnula i psychologické testování uchazečů. Byla upravena pravidla pro hodnocení ředitelů a tvorba strategií pro vedení jednotlivých škol. Akademie pro ředitele byla rovněž inovována a vznikl systém vzájemného mentoringu při vstupu do funkce.
V oblasti duševního zdraví žáků jsme zajistili odborné kapacity ve školách. Z rozpočtu Jihomoravského kraje byly uvolněny finanční prostředky na školní psychology, speciální pedagogy, školská poradenská zařízení a psychology v dětských domovech. Pro všechny školy zřizované krajem bylo uvolněno financování na preventisty na školách. Také jsme zřídili mezioborový tým pod hlavičkou VIM, který se plně věnuje této problematice.
Spuštěna byla kampaň Těžká hlava i její pokračování ve formě traileru na film – To za nás nebylo!
Optimalizovali jsme síť středisek volného času, aby byla stabilní a dlouhodobě udržitelná. Došlo k jejich snížení z celkového počtu 19 na 14. A konečně nemohu zapomenout, že jsme reformovali VIM, který nyní poskytuje podporu školám a realizuje vzdělávací aktivity. Vznikla funkční síť poboček organizace po celém kraji a VIM se stal výrazným hráčem v profesním vzdělávání pedagogů v celostátním měřítku.
V posledních měsících jsme se také velmi soustředili na investice. Díky dosažení dohody na nastavení férového financování krajů, díky čemuž bychom měli mít ročně o několik miliard více, bylo možné zahájit významné projekty. Největším z nich je nový pavilon na Jílové v Brně, který bude stát přibližně půl miliardy korun. Tento pavilon sloučí všechna dosavadní odloučená pracoviště a výrazně zlepší podmínky pro výuku. Dalším důležitým projektem je Střední odborná škola v Kyjově, která získá nové dílny, což posílí kvalitu odborného vzdělávání v regionu. Celkem máme letos schváleny investice do školství za téměř 2 miliardy korun.
Musím zhodnotit, že přestože jsme se v uplynulém období setkali s mnoha výzvami, podařilo se nám dosáhnout významných úspěchů, které budou mít dlouhodobý dopad na kvalitu vzdělávání v Jihomoravském kraji. Jsem hrdý na to, co jsme společně dokázali, a jsem přesvědčen, že námi provedené změny a investice výrazně přispějí k lepší budoucnosti našich škol a studentů. Děkuji všem, kteří se na těchto úspěších podíleli, a těším se na další spolupráci při zlepšování školského systému. Věřím, že společným úsilím dokážeme i nadále vytvářet inspirativní a podporující prostředí pro naše mladé generace.
V úctě
Karel Jurka
Radní Jihomoravského kraje